Przeszczepy płuc

Przeszczepy płuc

Przeszczepy płuc wykonywane są wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Lekarz pulmonolog decyduje o skierowaniu na kwalifikację do przeszczepu osoby chore, u których tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Kolejnym krokiem jest wykonanie niezbędnych badań, dzięki którym możliwe jest określenie, czy pacjent musi przejść zabieg transplantacji. Jeśli tak, to zostanie on wpisany na krajową listę oczekujących na przeszczep płuc.

Wskazania do przeszczepu płuc

Przeszczep płuc wykonywany jest w momencie, gdy dotychczasowa terapia lecznicza nie przyniosła pożądanych rezultatów. Wskazania do zabiegu to m.in. choroby obturacyjne, choroby śródmiąższowe płuc, choroby zapalne płuc, choroby naczyń płucnych. Należy jednak pamiętać, że niektóre przypadki kwalifikują się do dalszego leczenia standardowymi metodami (dotyczy to przede wszystkim tych,

u których nie zachodzi wysokie ryzyko zgonu). Bardzo ważne jest to, aby badania kwalifikacyjne do transplantacji płuc został wykonane w renomowanym ośrodku.

Przeciwwskazania do transplantacji płuc

Wiadomym jest, że zabieg transplantacji płuc wiąże się z pewnym ryzykiem, a więc nie u każdego pacjenta może on zostać wykonany. Do przeciwwskazań zalicza się m.in. chorobę nowotworową (w okresie ostatnich dwóch lat); HBV, HIV, HCV oraz inne zakażenia; deformację klatki piersiowej, choroby serca, choroby nerek, choroby wątroby, nałogi, nieleczone choroby psychiczne. Pamiętajmy również o tym, że duże znaczenie ma wsparcie najbliższych członków rodziny. Interesują Cię profesjonalne usługi medyczne realizowane przez najlepszych ekspertów w kraju? Pomożemy Ci znaleźć odpowiedniego specjalistę.